Jedno z najczęściej pojawiających się pytań przed wyborem kierunku studiów dotyczy przedmiotów, z którymi będzie trzeba sobie poradzić w trakcie kolejnych semestrów. Sprawdź więc, czego możesz spodziewać się po finansach i rachunkowości, cieszących się corocznie ogromną popularnością. Czy rzeczywiście to czysta matematyka, jak podejrzewa wielu?
Szereg przedmiotów związanych z usługami finansowymi i ekonomią
Przede wszystkim już sama nazwa kierunku wiele wyjaśnia. Nie jest żadnym zaskoczeniem fakt, że studiując finanse i rachunkowość ma się wiele do czynienia z przedmiotami o szeroko pojętej tematyce usług finansowych. Dzięki nim otrzymuje się zaawansowaną wiedzę z preferowanego sektora gospodarki. Na tym kierunku stałe miejsce ma również ekonomia wraz z pochodnymi od niej przedmiotami (m.in. mikroekonomia i makroekonomia) oraz przedmioty matematyczne (statystyka, matematyka, ekonometria), choć nie jest prawdą to, że studia z finansów i rachunkowości to wyłącznie liczby i działania.
Podstawy przedsiębiorczości, prawa, socjologii i wielu innych
Finanse i rachunkowość to jeden z kierunków, który przekazuje studentom wiedzę z różnorodnych dziedzin i jest zaskakująco interdyscyplinarny. Dlatego można spodziewać się takich przedmiotów jak prawo, przedsiębiorczość, czy socjologia. Wbrew pozorom są one bardzo przydatne dla ludzi związanych z finansami ze względu na specyfikę ich przyszłej pracy. Charakteryzuje się ona ciągłym kontaktem z klientami, a także potrzebą znajomości prawa przynajmniej na podstawowym poziomie.
Różne języki obce
Aktualnie pracodawcy przywiązują szczególną uwagę do znajomości języków obcych i często sprawdzają te umiejętności przed zatrudnieniem kandydata. Studiując finanse i rachunkowość, masz szansę pozyskać wiedzę z języka angielskiego, niemieckiego i wielu innych, wybranych przez Ciebie.
Dokładna lista przedmiotów zależy od wyboru specjalności
Część przedmiotów jest zmienna, gdyż istotny wpływ na ostateczny kształt listy ma wybór specjalności. Podejmując decyzję, pamiętaj o tym, gdyż w dużym stopniu to właśnie konkretna profesja determinuje obszary wiedzy, które powinieneś zgłębić. Przykładowo specjalność o nazwie przedsiębiorczość przekazuje cenne informacje z przedmiotów związanych z prowadzeniem biznesu, zarządzaniem czy marketingiem.