0 3 min 7 miesięcy

Każdy silnik spalinowy do prawidłowego działania potrzebuje oleju, który będzie smarował części ruchome w silniku.

Za dostarczanie oleju i jego obieg odpowiada cały system, który będzie składał się z pompy, filtra, chłodnicy oleju. Oczywiście warto zwrócić uwagę na szczelność, w tym przypadku olej może znajdować się pod dość wysokim ciśnieniem, dodatkowo może także posiadać wysoką temperaturę, dlatego należy zadbać, aby wszystkie uszczelki i złączki były odpowiednio wytrzymałe i przystosowane do danego rodzaju silnika.

Jak zadbać o prawidłową pracę silnika w samochodzie ciężarowym?

Części eksploatacyjne w samochodach ciężarowych

Pracujący silnik może niekiedy wytwarzać różnego rodzaju opiłki, podczas wlewania oleju do silnika mogą się do niego dostać różnego rodzaju zanieczyszczenia, pyły, będzie to oczywiście niekorzystnie wpływało na kondycję naszego silnika. Dlatego też w układach tego rodzaju stosuje się filtry oleju, dzięki temu będzie możliwe wyłapanie nawet mikroskopijnych cząstek. Filtr oleju to elementy eksploatacyjne, możemy łatwo je wymienić przykładowo odkręcając je, zamieniając na nowy filtr. Często będziemy mieli dobry dostęp do filtru oleju, należy pamiętać iż wymieniamy go według zaleceń producenta, przykładowo po 50000 czy też 100 000 przejechanych kilometrów.

Oczywiście pracujący silnik będzie wytwarzał wysoką temperaturę, podnosi się także temperatura oleju w całym systemie. Dlatego też często wykorzystuje się specjalne chłodnice oleju, które będą miały za zadanie obniżenie jego temperatury. Często chłodnica oleju może znajdować się w pobliżu chłodnicy wody, w tym przypadku za chłodzenie odpowiada pęd powietrza w czasie jazdy. Naturalnie powinna być to chłodnica, która będzie posiadała odpowiednią budowę. Rozwiązanie tego rodzaju muszą być naturalnie trwałe, olej pod ciśnieniem czy warunki atmosferyczne działające z zewnątrz mogą doprowadzić do uszkodzenia. Oczywiście chłodnice tego rodzaju najczęściej wyprodukowane są z aluminium, aby wyeliminować możliwość korozji, jednak należy pamiętać, aby w czasie przeglądu zbadać o cały system, sprawdzić jego szczelność.

Jeżeli poszukujemy tego rodzaju podzespołów do samochodów ciężarowych, z pewnością znajdziemy bardzo wiele chłodnic, filtrów od znanych producentów, które będą pasowały do wielu marek samochodów ciężarowych. Bez problemu zdobędziemy Części Scania – DBK Parts to sklep internetowy, który specjalizuje się w sprzedaży profesjonalnych części do samochodów ciężarowych oraz dostawczych.