0 3 min 1 rok

Aktualnie na terenie naszego kraju działalność prowadzi wiele firm oraz biur rachunkowych, które zwracają szczególną uwagę na możliwość przetwarzania dokumentów papierowych do wersji cyfrowych.

Proces ten polega nie tylko na skanowaniu dokumentacji i ewentualnym ręcznym odczycie zawartych informacji, ale obejmuje również stosowanie specjalistycznych systemów, które potrafią samodzielnie rozpoznawać znaki w dokumentach graficznych, takich jak na przykład skany i zapisywać je w odpowiednich lokalizacjach. Systemy takie cieszą się dużą popularnością, ze względu na ich liczne atuty.

Zalety nowoczesnych systemów OCR

Podstawowe atuty rozwiązań OCR do odczytywania dokumentów i faktur

Profesjonalne systemy typu OCR są wysokiej jakości rozwiązaniami, które potrafią w znacznym stopniu usprawnić wykonywaną pracę. Takie programy są bowiem w stanie bez większych problemów rozpoznać litery i cyfry w dokumentach oraz fakturach, więc po ich zeskanowaniu nie trzeba się martwić ręcznym wprowadzaniem informacji, na przykład do systemu księgowego. Program potrafi to zrobić automatycznie, ze względu na dobrą znajomość układu dokumentów. W ten sposób wprowadzanie istotnych danych do systemów firmowych jest znacznie usprawnione i przyspieszone.

Oczywiście warto sprawdzać dane wprowadzane przez takie systemy, jednak ich atutem jest duża dokładność. Oprogramowanie tego rodzaju jest stale rozwijane przez doświadczonych fachowców i nawet w przypadku skanów niskiej jakości, możliwe jest bezproblemowe odczytanie i zapisanie najważniejszych informacji. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością. Kolejnym atutem jest bezpieczeństwo odczytywanych informacji oraz możliwość ich przechowywania na nośnikach cyfrowych, które mogą być szyfrowane albo zabezpieczane hasłem. Nie trzeba więc martwić się kradzieżą, zgubieniem lub zniszczeniem niezabezpieczonych dokumentów papierowych.

Aktualnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań i systemów odpowiedzialnych za odczyt dokumentów OCR. Do ich grona zalicza się między innymi saldeosmart OCR. Takie systemy są łatwe w obsłudze oraz w wielu przypadkach dostępne on-line, bez konieczności instalacji na dysku twardym komputera.