0 3 min 1 rok

Kogeneracja, czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej i cieplnej z jednego źródła energii, jest wykorzystywana w różnych sektorach gospodarki.

Nic w tym dziwnego, ponieważ proces ten zapewnia wiele korzyści swoim użytkownikom. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat zastosowania rozwiązań kogeneracyjnych.

Co warto wiedzieć o kogeneracji i jej wykorzystaniu?

Gdzie jest wykorzystywana kogeneracja?

Jednym z przykładów zastosowań są elektrownie kogeneracyjne. W lokalizacjach tego typu ciepło jest pozyskiwane z procesu spalania paliwa i wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej. W ten sposób można osiągnąć wydajność energetyczną wynoszącą nawet 90%, co jest dużo wyższą wartością niż w przypadku elektrowni wytwarzających jedynie energię elektryczną. Ponadto w wielu branżach przemysłowych (np. w produkcji chemicznej, petrochemicznej czy spożywczej) generowane jest dużo ciepła, które może zostać wykorzystane do produkcji energii elektrycznej. W ten sposób można zwiększyć wydajność produkcji i obniżyć koszty. Stanowi to świetne pole do wykorzystania kogeneracji.

Kogeneracja może być wykorzystywana w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, hotele czy centra handlowe, jak również w budynkach mieszkalnych. W takim przypadku, kogeneracja może być realizowana przez zastosowanie mikroturbin lub silników spalinowych, które generują jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Poza tym kogeneracja może być również wykorzystywana w sieciach ciepłowniczych. W takim przypadku ciepło generowane przez elektrownie kogeneracyjne jest przesyłane do budynków mieszkalnych lub przemysłowych za pomocą sieci ciepłowniczych, co pozwala na ogrzewanie pomieszczeń oraz na produkcję ciepłej wody użytkowej.

Szeroko pojęta kogeneracja jest coraz częściej wykorzystywana ze względu na swoje korzyści, takie jak zwiększenie wydajności energetycznej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę niezależności energetycznej, zmniejszenie kosztów energii i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii. Nic więc dziwnego, że oferty obejmujące specjalne wyposażenie kogeneracyjne są coraz bardziej popularne w naszym kraju.