0 4 min 4 tygodnie

Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest trudne, jednak największym problemem może być rozliczanie VAT, czyli podatku od towarów i usług. Jak nie popełnić błędu?

Jakich błędów należy unikać podczas rozliczania VAT? Poznajcie informacje

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z prawa do zwolnienia z VAT. Takie informacje znajdują się w 9 ustawie o podatku od towarów i usług. Warto wiedzieć, że zwolnienie przysługuje ze względu na limit obrotów, który nie może przekraczać 200 tys. zł bądź proporcjonalnej części tej kwoty i to w sytuacji, gdy działalność została zarejestrowana w trakcie roku. Jeżeli więc nie zgłosicie odpowiedniego druku VAT-R, to automatycznie urząd skarbowy uznaje, że korzystacie ze zwolnienia. Musicie wtedy wystawić fakturę, ale bez naliczonego VAT-u. Jeżeli nie macie prawa do odliczenia VAT od zakupów, to w sytuacji, gdy mimo wszystko zgłosicie taki druk, możecie otrzymać wysoką karę finansową. Dotyczy to każdej niewłaściwie wystawionej faktury. 

Jak wygląda rejestracja do VAT?

Rejestracja do VAT wiąże się z koniecznością wypełnienia określonych obowiązków i sporządzenia pliku. Jeżeli podatnik rozlicza się miesięcznie, to trzeba stworzyć plik JPK_V7M. Z kolei w przypadku rozliczenia kwartalnego, powinien stworzyć plik JPK_V7K. Brak sprzedaży w danym okresie nie zwalnia przedsiębiorców z wysyłki tych plików i macie na to czas do 25 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli właściciel firmy chce uniknąć konsekwencji spowodowanych opóźnieniem, może wyrazić czynny żal, który musi złożyć wraz z opóźnionym plikiem. Pamiętajcie, że regularna wysyłka pliku JPK VAT to niejedyny obowiązek przedsiębiorcy. Musi on także w tym samym terminie wpłacić podatek na konto właściwego urzędu skarbowego. Przekroczenie terminu 25 dnia miesiąca powoduje automatyczne naliczenie odsetek od zaległości. Pamiętajcie jednak, że to przedsiębiorca musi samodzielnie naliczyć i opłacić odsetki. 

Rozliczanie VAT od wydatków osobistych

Wielu nowych przedsiębiorców zastanawia się, jaki wydatek może stanowić koszt podstawowy i podstawę do odliczenia VAT. Przykładem może być np. ekspres do kawy. Jeżeli prowadzicie biuro, to rzeczywiście zakup takiego sprzętu, ale też kawy czy herbaty jest uzasadniony. Musicie jednak spełnić jeszcze jeden warunek, a mianowicie zatrudniać pracowników. Z kolei jeżeli zakupicie taki ekspres, gdy prowadzicie działalność jednoosobową, to urząd skarbowy może uznać, że nosi on znamiona prywatnego, a więc nie stanowi podstawy do odliczenia VAT.