0 4 min 3 lata

Polska wieś na przestrzeni lat przeszła wiele modyfikacji i ulepszeń. Zmieniają się funkcje obszarów wiejskich, prężnie rozwija się nowoczesne rolnictwo i infrastruktura techniczna wsi. Podniósł się również poziom zamożności polskich rolników. Pracę usprawniają zaawansowane maszyny, w tym kombajny i ciągniki. Zmiany na polskiej wsi są niezaprzeczalne, ale w jednej kwestii widać wyraźne przywiązanie do tradycji. Mowa tutaj o wieloletnich, zabytkowych traktorach, które nadal są powszechnie eksploatowane w rolnictwie. Z czego wynika niesłabnąca popularność starych maszyn rolniczych i retro ciągników?

Nowy ciągnik czy retro traktor?

Ciągniki rolnicze nowej generacji to zaawansowane technicznie i wydajne narzędzia pracy. Zalet nowoczesnego parku maszynowego jest wiele. To dzięki niemu w dużej mierze tradycyjne gospodarstwa przekształcają się w duże przedsiębiorstwa rolne. Jednocześnie rolnicy zauważają wiele korzyści wynikających z używania starszych traktorów, które niejednokrotnie wykorzystywane są pomocniczo.

W przypadku zaawansowanych technologicznie maszyn kłopoty często pojawiają się w momencie wystąpienia niespodziewanej awarii. Zakup części lub naprawa elektroniki w nowoczesnych ciągnikach rolniczych to wydatki rzędu kilku tysięcy złotych. Ceny istotnie bywają zaporowe. Zatem nie powinien dziwić fakt, że gospodarze pozostają wierni wysłużonym, lecz sprawdzonym pojazdom. Retro traktory zostały stworzone w czasach, gdy jakość miała zupełnie inne znaczenie. Pod względem konstrukcyjnym są znacznie prostsze, więc wiele napraw rolnicy są w stanie wykonać samodzielnie. To główne powody, dla których starsze maszyny nadal cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku. Można je nabyć w wyjątkowo niskich cenach, a następnie tanim kosztem doprowadzić do stanu używalności.

Niezniszczalny retro traktor

Nowoczesne sprzęty wymagają regularnego serwisowania, które musi być przeprowadzane przez wykwalifikowanych fachowców. W przypadku naszpikowanych elektroniką maszyn samodzielne wykonywanie bardziej skomplikowanych napraw nie wchodzi w grę. Zupełnie inaczej jest z retro traktorami. Ich budowa jest zdecydowanie prostsza, więc rolnicy są w stanie większość czynności konserwacyjnych i naprawczych zrealizować samodzielnie. Czy retro traktor jest niezniszczalny? Tak naprawdę przy odrobinie zaangażowania można go takim uczynić. Maszyny „starej daty” są wyjątkowo solidne i wytrzymałe, dlatego wiele z nich nadal odgrywa ważną rolę w mniejszych i średnich gospodarstwach.

Ciągnik retro, a idea „zrób to sam”

Osobnym zagadnieniem jest stopień złożoności retro maszyn. W ich prostocie tkwi siła! Wielką zaletą kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnich ciągników jest fakt, że naprawa takiego sprzętu nie jest skomplikowana i wiele prac remontowych można wykonać samodzielnie. W dłuższej perspektywie koszty remontu są niższe, a przestoje krótsze o czas przyjazdu i pracy serwisanta. Oczywiście, w zamian za te oszczędności trzeba pójść na pewien kompromis, czyli niższy komfort pracy samej maszyny z uwagi na jej wiek i technologię produkcji. Jednak jest wiele argumentów przemawiających na korzyść retro ciągników.

Retro traktory jako inwestycja na przyszłość

Stare modele maszyn rolniczych nie tylko pozwalają zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Zainteresowanie retro traktorami rośnie w kontekście ich wartości kolekcjonerskiej. Koneserzy zabytkowych pojazdów mechanicznych wiedzą, że z czasem wartość takich maszyn rośnie. Odrestaurowany kilkudziesięcioletni ciągnik to nie lada kąsek dla kolekcjonerów i bardzo opłacalna inwestycja dla właścicieli takich retro „perełek”.