0 5 min 2 lata

Oprogramowanie przeznaczone dla firm transportowych oferuje wiele korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na jego wdrożenie?

Każdy przedsiębiorca dysponujący własną flotą transportową wie, że zarządzanie transportem może być skomplikowane. Właśnie dlatego powstały programy komputerowe, z którymi prowadzenie pracy w branży logistycznej staje się jeszcze łatwiejsze.

Program TMS – co to jest?

W branży logistycznej wykorzystuje się oprogramowanie klasy TMS, czyli Transportation Management System.

Pod tym pojęciem znajduje się program dla transportu, który oferuje pełną paletę funkcjonalności tworzonych właśnie z myślą o firmach transportowych. Dzięki temu mogą one jeszcze łatwiej realizować swoje codzienne działania, korzystając z wygodnych w obsłudze narzędzi.

Aktualnie programy umożliwiające zarządzanie transportem mogą działać również mobilnie. Dzięki temu dostęp do ich funkcji mają nie tylko pracownicy w biurze firmy, ale również kierowcy oraz inne osoby wykorzystujące flotę firmową. To duży atut w dzisiejszych czasach, gdy dostęp do danych i szybka komunikacja mają kluczowe znaczenie.

Funkcje w programach do zarządzania transportu

Programy wspomagając zarządzanie transportem prezentują swoim użytkownikom paletę funkcji.

Różnorodne narzędzia to duża korzyść dla firmy, która każdego dnia przyjmuje i wykonuje zlecenia transportowe, a także musi jednocześnie zarządzać posiadanymi zasobami.

Do funkcji oferowanych przez systemy klasy TMS zaliczają się między innymi:

 • przygotowywanie harmonogramów zleceń
 • optymalizowanie tras
 • zarządzanie pojazdami
 • zarządzanie pracownikami firmy
 • monitorowanie procesu realizacji zleceń
 • zarządzanie placem firmowym
 • automatyzacja dostaw
 • prowadzenie awizacji
 • funkcje magazynowe
 • prowadzenie rozliczeń
 • mobilne systemy sprzedaży
 • obsługa obiegu dokumentów
 • przygotowywanie raportów

Warto także podkreślić, że program dla transportu może być zintegrowany z zewnętrznymi systemami oraz urządzeniami, na przykład z giełdami transportowymi, kartami paliwowymi, czujnikami RFID czy wagami. Wtedy przepływ danych pomiędzy wszystkimi elementami systemu jest błyskawiczny.

Oprogramowanie transportowe – dla kogo?

Wdrożenie programu przeznaczonego do zarządzania transportem rekomendowane jest dla każdej firmy, która dysponuje własną flotą pojazdów.

Na taką inwestycję często decydują się firmy logistyczne, zajmujące się przewozem towarów. Dzięki temu mogą one sprawniej realizować zlecenia otrzymywane od swoich klientów.

Również można zdecydować się na wdrożenie tego typu systemu w innych przypadkach, gdy firma posiada własną flotę.

Przykładowo będzie do bardzo dobre rozwiązanie wtedy, gdy firma posiada wielu przedstawicieli handlowych. Wtedy TMS może nie tylko pomagać w harmonogramowaniu zleceń, ale też funkcjonować jako mobilne systemy sprzedaży, ponieważ oferuje on wtedy możliwość zawierania umów przez aplikację.

Co można zyskać dzięki programom TMS?

Programy w klasie TMS oferują swoim użytkownikom szereg korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na program dla transportu?

 Łatwiejsze zarządzanie transportem

Główną korzyścią, jaką dają programy w tej klasie, jest efektywne zarządzanie transportem. Dzięki wsparciu oprogramowania, które udostępnia szereg sprawdzonych rozwiązań, między innymi w zakresie przygotowywania harmonogramów zleceń czy zarządzania flotą, można nie tylko zaoszczędzić czas, ale również zredukować koszty działalności firmy. W efekcie może ona skutecznie konkurować z innymi przedsiębiorstwami w swojej branży.

 Szybka reakcja w nagłych sytuacjach

System o złożonej architekturze, który wykorzystuje aplikacje mobilne, umożliwia szybką reakcję w niespodziewanych sytuacjach, na przykład przy pojawieniu się nowego zlecenia, korku czy wypadku.

 Wyższa jakość obsługi

Firmy wykorzystujące programy wspomagające zarządzanie transportem mogą jeszcze efektywniej prowadzić codzienne czynności, co przekłada się na podwyższenie jakości obsługi klientów. Zadowoleni klienci będą wtedy częściej korzystali z oferty firmy, a tym samym może ona rosnąć w siłę.