0 3 min 1 rok

Optymalne przygotowanie mieszanki lakieru 2K, czyli farby dwu-składnikowej, w procesach ponownego lakierowania karoserii jest niezbędne, aby umożliwić profesjonalistom skrócenie czasu i zużycia produktu podczas naprawy, a tym samym uniknięcie powtarzania prac i zapewnienie prawidłowego wykończenia na elementach samochodowych.

Uzyskanie powierzchni farby złej jakości często wiąże się z nieprawidłowym przygotowaniem mieszaniny farby dwu-komponentowej lub złym procesem aplikacji, co może zniweczyć cały wysiłek włożony w naprawę powierzchni samochodu.

Co to jest farba dwuskładnikowa lub 2K i jak się ją stosuje?

Prawidłowe mieszanie dwu-składnikowych farb samochodowych

Niektóre z farb stosowanych w naprawach lub detailingu karoserii, jak przykładowo wypełniacz czy lakier bezbarwny, to lakiery dwuskładnikowe. Oznacza to, że aby farby te działały prawidłowo, należy je wymieszać z utwardzaczem. Mieszanka bazy i utwardzacza przyspiesza proces schnięcia farby. Taka mieszanka produktów uruchamia proces polimeryzacji, w wyniku którego następuje szybkie schnięcie lub zestalenie farby.

Farby dwuskładnikowe mają szereg zalet w porównaniu z farbami jednoskładnikowymi, między innymi są trwalsze, bardziej twarde i odporne, lepiej chronią przed korozją, mają lepszą przyczepność i odporność na żółknięcie, zapewniają także większą elastyczność i zmywalność. Istnieje wiele rodzajów farb dwuskładnikowych o różnych właściwościach, takich jak farba wypełniająca lub lakier bezbarwny. Wymagają one zmieszania z utwardzaczem, bez którego farba nie wyschnie. Niektóre będą wymagały również użycia trzeciego składnika, takiego jak rozcieńczalnik, który pozwoli dostosować się do warunków malowania i rodzaju aplikacji.

Rozcieńczalnik pozwala na zmianę lepkości mieszanki, dostosowując aplikację do warunków malowania i rodzaju aplikacji, w celu zapewnienia optymalnej rozciągliwości, krycia i zachowania się farby po nałożeniu na powierzchnię. Więcej wskazówek na temat wyboru utwardzacza do farb samochodowych znajdziesz na stronie https://grupaurban.pl/utwardzacze-wykorzystywane-w-procesie-malowania-elementow-samochodowych/. Aby uzyskać prawidłową mieszankę farby dwu-składnikowej 2K, postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta, które znajdziesz na opakowaniu, upewniając się, że dodałeś odpowiednią ilość każdego składnika.