0 3 min 12 miesięcy

Ziemniak to bez wątpienia podstawowe warzywo znajdujące szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz w polskiej i zagranicznej kuchni.

Nic więc dziwnego, że jego uprawa stanowi specjalizację wielu gospodarstw rolnych w naszym kraju. Sprawą absolutnie kluczową w takiej działalności jest zapewnienie ziemniakom optymalnych warunków glebowych oraz zabezpieczenie ich przed różnymi niekorzystnymi czynnikami. Sporym zagrożeniem dla wielu odmian ziemniaków są grzyby powodujące choroby, insekty, jak również chwasty. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o walce z takimi zagrożeniami.

Likwidacja chwastów, chorób i insektów w uprawach ziemniaków

Herbicydy, insektycydy oraz fungicydy w uprawach ziemniaka – podstawowe informacje

Sporym zagrożeniem ziemniaków są chwasty, które pobierają z pól wodę i składniki odżywcze przeznaczone dla tych warzyw. Hamuje to ich rozwój, a nawet prowadzi do obumierania. To dlatego stosuje się opryski w postaci herbicydów działających ogólnie, jeszcze przed zasadzeniem ziemniaków. Kolejną grupę produktów stanowią herbicydy działające selektywnie, które nie wpływają negatywnie na same ziemniaki, a jedynie doprowadzają do obumierania konkretnych gatunków chwastów, więc można je rozpylać nad uprawami już po wykryciu niechcianych „gości” na polu.

Ziemniaki, ich bulwy, korzenie oraz liście są również zagrożone licznymi chorobami wywoływanymi przez grzyby. W takiej sytuacji dobrze jest robić opryski z fungicydów. Te substancje rozpyla się nad polami profilaktycznie, ale potrafią one również być bardzo pomocne już po wykryciu konkretnych chorób i grzybów. Dzięki nim można zapewnić dobrą ochronę ziemniaków przekładającą się na wysokie plony.

Godne uwagi są też insektycydy dostępne w ofertach, takich jak na przykład https://innvigo.com/ochrona-ziemniaka/. W tym przypadku mamy do czynienia z substancjami, których opryski pozwalają na likwidację stonki ziemniaczanej oraz wielu innych owadów żywiących się ziemniakami, ich bulwami, liśćmi, itp. Efektywna likwidacja insektów oraz ochrona przed pojawianiem się kolejnych plag jest istotna, jeśli chodzi o zabezpieczanie roślin przed obumieraniem i niskimi zbiorami.