0 3 min 2 lata

Uprawa ziemi rolnej wiąże się z odpowiednim przygotowaniem przed zasiewem.

Stosowana jest orka, jak również kultywacja, dzięki czemu można napowietrzyć, spulchnić glebę, aby przygotować lepsze warunki do kiełkowania roślin. Dostępnych jest wiele urządzeń, które możemy dostosować do rodzaju gleby, wykorzystując przykładowo odpowiednie czesci do kultywatorów (https://www.futurefarm24.pl/47-czesci-do-kultywatorow). Dzięki temu możemy określić głębokość wykonywanych prac, dostosować zęby do rodzaju gleby. Celem kultywacji gleby jest także usunięcie roślinności, w ten sposób możemy pozbyć się drobnych chwastów, stosując odpowiednie końcówki do kultywatora.

Przygotowanie gleby pod wysiew

Kiedy stosuje się kultywator?

Kultywatory często wykorzystywane są przed zasiewem, dzięki temu możemy natlenić warstwę wierzchnią, przygotować do szybszego wzrostu nasion. Należy zwrócić uwagę także na występowanie chwastów, jeżeli chwasty pojawiają się przed wysiewem, wówczas również może być to odpowiedni moment, aby wykonać kultywację, kładąc szczególny nacisk na usunięcie wszystkich chwastów. Użycie kultywatora pozwala także na uzyskanie wyrównanej powierzchni, co będzie istotne podczas zbiorów, kiedy wykorzystywany będzie przykładowo kombajn. Kultywacja może być prowadzona po orce czy też po bronowaniu. Dostępne są różne redlice, uniwersalne, modele obracane, redlice skrzydełkowe. Dzięki temu możemy wykorzystać poszczególne części odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Duża ilość zębów pozwala na wybór podzespołu odpowiedniej długości oraz szerokości.

Redlice można regulować, służą do tego otwory montażowe, jest to istotne ze względu na dobranie głębokości wykonywanej pracy. W przypadku dużego zagłębienia potrzebny będzie ciągnik o dużej mocy, w przypadku jeżeli dysponujemy maszyną o mniejszych możliwościach, wówczas możemy łatwo dostosować rodzaje redlicy oraz głębokość. Dostępnych jest także wiele różnych uchwytów, może być to uchwyt ocynkowany, dzięki czemu nie będzie ulegał korozji. Warto poszukiwać wytrzymałych części do kultywatorów, które pozwolą na pracę przez wiele lat bez konieczności wymiany.

Wiele części do kultywatorów, takich jak lemiesze, podcinacze, redlice, możemy obecnie zakupić w sklepie internetowym, podane są tam wszystkie rozmiary, wielkość otworów montażowych, dzięki czemu możemy dobrać wszystkie części, które chcemy zamówić do naszego kultywatora.