0 4 min 2 lata

Poddasze budynku mieszkalnego może być użytkowane w różny sposób. Jeśli nie zostało zaadoptowane do celów mieszkalnych, a jedynie pełni funkcję strychu, warto zrezygnować ze schodów stacjonarnych i wyposażyć budynek w rozkładane schody strychowe.

Drabinka na strych – jak to działa?

Schody stacjonarne zajmują dużo miejsca. Oczywiście niektóre modele są bardzo proste w formie, wręcz minimalistyczne, do tego stosunkowo wąskie, ale nawet takie schody mogą powodować niepotrzebne problemy z ustawnością pomieszczeń. Problem da się wyeliminować poprzez montaż rozkładanej drabinki. Po co ustawiać w budynku zwykłe schody, jeśli przez większość czasu będą bezużyteczne? Na strych zagląda się bardzo rzadko, dlatego montaż schodów stacjonarnych mija się z celem.

Rozkładana drabinka na strych to bardzo udane połączenie klasycznych schodów i drabiny. Produkt nazywamy schodami strychowymi, bo rzeczywiście umieszcza się go bezpośrednio pod włazem strychowym i rzeczywiście posiada stopnie schodowe, po których wygodnie wejdziemy na poddasze. Jednocześnie schody przypominają drabinę, tyle że w znacznie bezpieczniejszym wydaniu. Drabinka jest na stałe przytwierdzona do umieszczonej w stropie skrzyni z klapą, dlatego ryzyko jej przesunięcia czy przewrócenia zostaje całkowicie wyeliminowane.

Schody strychowe z drewna i metalu

Skrzynię schodów strychowych drewnianych umieszcza się w wykonanym w stropie otworze. Do skrzyni przymocowana jest klapa, która otwiera i zamyka właz strychowy. Klapa może mieć różne wymiary i właściwości, w tym ognioodporność, czy zdolność skutecznego zapobiegania ubytkom ciepła z budynku. Spód klapy najczęściej maluje się na kolor biały, dzięki czemu nie wyróżnia się w sposób szczególny na tle sufitu.

Złożona drabinka na strych nie wystaje poza powierzchnię klapy. Dlatego zamykając otwór strychowy, schody przepychamy powyżej sufitu W ten sposób stają się niewidoczne dla otoczenia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku schodów metalowych nożycowych. Te mogą być przytwierdzone do ściany bocznej, a tym samym po złożeniu nie znikają całkowicie z pola widzenia. Niemniej jest to rozwiązanie idealne dla bardzo małych pomieszczeń, gdzie nie zmieszczą się drewniane schody strychowe. Możliwość wyboru dogodnego rozwiązania jest jedną z największych zalet rozkładanych schodów strychowych.

Rozkładane schody strychowe – dlaczego warto?

O niektórych zaletach schodów strychowych wspomnieliśmy już wyżej. Schody zajmują mało miejsca, a w czasie, gdy nie są używane, niemal całkowicie znikają z pola widzenia. Schody rozkłada się w bardzo prosty sposób, najczęściej wystarcza jedna ręka i specjalny drążek, który pozwala na błyskawicznie odblokowanie zamka. W kilka sekund schody są gotowe do użytku. Za ich pomocą można dostać się na poddasze w celu sprawdzenia stanu więźby dachowej, ale także po to, by wynieść na strych niepotrzebne przedmioty. Schody strychowe od dobrego producenta są na tyle wytrzymałe, że bez trudu znoszą większe obciążenia.