0 4 min 2 lata

Płytki, które wybieramy do łazienki, mają duży wpływ na ogólną kolorystykę pomieszczenia, dlatego poszukując płytek na ściany oraz na podłogi powinniśmy zwrócić uwagę, jaki efekt będziemy chcieli uzyskać.

Bardzo często wybieramy płytki jasne, które sprawiają, iż nasze pomieszczenie będzie wizualnie nieco większe, będą to pomieszczenia jasne. Oczywiście dostępne są różnego rodzaju mozaiki, imitacje kamienia, drewna, możemy także wybrać płytki imitujące stare kafelki w stylu vintage.

Jak wybrać płytki ścienne

Na co zwracać uwagę przy wyborze płytek na ścianę?

Płytki w łazience powinny posiadać odpowiednie parametry techniczne, pamiętajmy iż w łazience będzie panowała wilgoć, powinny być to zatem płytki, które płyną posiadały odpowiednią powłokę ochronną. W przypadku płytek podłogowych należy zwrócić uwagę na antypoślizgowość oraz warto wybierać płytki charakteryzujące się niską nasiąkliwością. W przypadku podłóg stosuje się często gres szkliwiony, warstwa szkliwa będzie zabezpieczała płytkę przed wilgocią. W przypadku płytek ściennych wybiera się często ceramikę, która również posiada powłokę, która zapobiega nasiąkliwości. Dodatkowo będą to powłoki, dzięki którym płytkę możemy łatwo wyczyścić, w łazience na płytkach mogą znaleźć się przykładowo plamy z mydła, które dzięki odpowiedniej powłoce szybko usuniemy.

Wybierając płytki możemy zwrócić uwagę na różne symbole, przykładowo symbol R9-R13 oznacza antypoślizgowość, a im wyższy jest ten współczynnik, tym płytki będą dla nas bezpieczniejsze. Symbol PEI oznacza odporność na ścieranie, w tym przypadku w łazience możemy wybrać płytki PEI 3 dla pomieszczeń o mniejszym natężeniu ruchu, dostępne są także płytki PEI 5, które możemy zastosować przykładowo w przedpokoju. W przypadku płytek łazienkowych powinniśmy zwrócić uwagę, aby chłonność wody była mniejsza niż 3%, dzięki temu płytki będą odporne na wilgoć. Warto pamiętać, iż w przypadku płytek słabej jakości, które będą nasiąkały, utrzymywały wilgoć, może wystąpić pleśń.

Kiedy zdecydujemy się na zakupy płytek, możemy sprawdzić oferty sklepów internetowych, często możemy trafić na bardzo interesujące promocje. Na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/PROVENCE/8057 możemy zakupić wysokiej jakości płytki Egen Provence, jest to model w stylu vintage. Możemy wybrać płytki w odcieniu zielonym lub też szarym, dostosować je do kolorystyki innych elementów w naszej łazience czy też kuchni. Są to wysokiej jakości płytki gatunku 1, które z pewnością bardzo dobrze sprawdzą się na naszej ścianie.